Mik azok a trigger pontok?
Feszültségpontok az izomrostban vagy izom-ín átmenetben, melyek fokozottan érzékenyek és az izom működése közben helyi vagy (akár távoli területre, fejbe vagy ízületbe) kisugárzó fájdalmat okoznak, a páciens tehát fájdalomként éli meg jelenlétüket. Érzékelésük: az izomszövetben kisebb-nagyobb csomóként tapinthatók.
Miért alakulnak ki?
Az izomzatban Triggerpontok kialakulását elősegítik:
- akut-és krónikus túlterhelés
- direkt trauma
- stressz
- ízületi gyulladás
- helytelen testtartás
- már meglevő Triggerpont, stb…
Egyszerű nyújtással vajon oldhatók ezek a csomók?
Vegyünk egy gumiszalagot, amit egy vagy akár több helyen összecsomózunk. A két végét ellenkező irányba húzva a szalag valamennyire ugyan megnyúlik, de nem egyenletesen teljes hosszán, amíg ezek a csomók rajta vannak. Nem tud normál funkciójában dolgozni, és nem utolsó sorban sokkal hamarabb megsérül vagy el is szakad. Ráadásul a csomók ettől a nyújtástól nem oldódnak ki. Pont ugyanez történik egy izomrosttal is. Ha a gumiszalagot kibogozzuk (fájdalmas de nyilvánvalóan kedvezőbb mint egy szakadás), akkor csomómentes lesz de még gyűrött marad, a szalag nem lesz olyan, mint az eredeti állapotában volt. Ezért van szükség a nyújtásra, majd később az izomnak megfelelően célzott izomerősítésre és további nyújtásra.
Milyen probléma esetén alkalmazunk Triggerpont terápiát?
Trigger- és tenderpontok amellett, hogy helyi, vagy kisugárzó fájdalmakat okoznak, megnövelik az adott izom tónusát. Ennek hatására további panaszok/tünetek alakulhatnak ki, mint például
- ín túlterhelése,
- porcok és meniscusok (térdízület holdporcai) sérülése,
- gerincpanaszok, porckorongbántalmak,
- kisugárzó fájdalmak (akár gyöki tünetet is utánozhatnak),
- arc-, fog-, fejfájás,
- és további nehezen felderíthető hátterű fájdalmak.
Nagyon fontos, hogy minden vázizomban –vagyis többszáz helyen- képesek kialakulni és izmonként akár több pont is lehet, ráadásul gyakran egyidőben.
Triggerpontok 3 stádiumban fordulhatnak elő:
Aktív Trigger Pont: igen kis erejű tapintása is fájdalmas, ez a fájdalom a páciensnek ismerős, illetve kisugárzik egy adott területre. Látens Trigger Pont: tapintása fájdalmas, de a páciensnek nem ismerős ez a fájdalom, kisugárzik viszont egy adott területre. Kezdetleges Trigger Pont: ez a csomó éppen kialakulóban van, lokálisan jelez fájdalmat a tapintása, nem sugárzik ki.
Mi a manuális triggerpont terápia lényege?
A megfelelő pontra kivitelezett kezelés (ez elsősorban speciális rányomás) egy vagy néhány alkalom után csökkenti a fájdalmat, oldja a merevséget. A terápia során a panaszt okozó vagy arra reagáló izom Triggerpontját nyomom meg. Ez a nyomás kicsit kellemetlen vagy fájdalmas. A fájdalom meghatározott irányban ki is sugározhat. A nyomást fenntartva ez a fájdalom csökkenni kezd, majd elmúlik. Ezzel párhuzamosan az izom lazul. A terápia során pácienseim érzik, hogy izomzatuk lazul, fájdalmuk csökken, esetlegesen beszűkült ízületi mozgásuk javul. A trigger terápia sok problémánál hatékony fő-,illetve kiegészítő terápia. Például:
- gerincferdülés
- Scheuermann betegség
- porckorongsérv
- ínhüvely fájdalom
- lumbago, hátfájdalom, nyakfájdalom
- vállfájdalom, PHS
- fogfájdalom, fejfájás, melynek a fogorvos nem találja az okát, stb…
A Triggerpont oldását, az izmok lazítását a terapeuta végzi, egy megfelelően alapos kikérdezés és vizsgálat után. A kezelés alkalmával a kötött, feszes izmok nyújtása és a gyenge, túlnyúlt izmok erősítése történik, vagyis gyakran néhány egyszerű tornagyakorlatot adunk házifeladatként.